Krámek s dobrotami

O nás

Projekt a myšlenka Krámku s dobrotami vznikala dlouho, ale život nám ji dovolil zrealizovat až roku 2018. Naše rodina se přistěhovala před 6 lety do Malče. K domu č. 17, kde bydlíme, byl dům č. 18 neboli stará hospoda. Dva domy plné věcí a odpadků vypovídající, co zažily. K životu v Malči mi chybělo místo, kde se mohou setkávat rodiny s dětmi, takové "sociálně kulturní místo". Stále mi v hlavě vrtala myšlenka "z čeho my jednou opravíme tu hospodu." Zajímala jsem se o možnosti financování a podpory na vesnici. Tehdy nejsnažší se mi zdála výzva MAS Podhúří Železných hor pro nové sociální podniky.

Další podnět pro zrekonstruování staré hospody byla informace paní Macháčkové o otevření zámku Maleč od června 2018. To je takový ten pocit, že teď je ta příležitost a člověk musí zabrat, protože je to má cesta... Velkou oporou nám byla paní Markéta, která chtěla jít do projektu s námi. Pomáhala nám při opravách domu č. 18 její rodina i další přátelé a naše rodiny. Díky této podpoře se nám podařilo otevřit Krámek 22.6.2018.

Myšlenka Krámku je... místo, kde se dá koupit dobré jídlo, potkat se s přáteli, udělat si radost a podpořit výrobce, kteří jsou z našeho okolí. Důležité je pro nás, aby naše výrobky a zboží dělalo zákazníkům dobře na těle i po duši.

Historie domu č. 18 v Malči

Začátek této budovy souvisí s příchodem F. L. Riegera v roce s nímž do Maleče přišel i Bohuslav Šulc (dědeček otce Milana a Pavla Šulcových), sládek pocházející ze Semil. Šulcovy založili nejen obchod, ale také roku 1900 postavili kamennou hospodu (před tím byla dřevěná hospoda na dnešním dvoře domu č. 17).

Hospodu naštěvovalo hlavně služebnictvo ze zámku a veřejnost. Pro panstvo byla hospoda v prostoru dnešní traktorky společně s pivovarem do r. 1915.

Za války se jmenovala hospoda u Suchých (Marie Šulcová si vzala r. 1920 Karla Suchého, pozdější starosta a hostinský). Velký sál již tehdy byl vybavený elektrickým proudem, parketami a přistavěným výčepem. Roku 1947 si Věra Suchá vzala J. Rajcherta. Potomci pana Rajcherta provedli rekontrukci v 90. letech. Od roku 2013 zde bydlí Michal a Hana Novákovi s dětmi.

Otevírací doba:
úterý - neděle, 10:00 – 17:00
Facebook